Procedura Aplikacji i Sprzęt:
Zanim przystąpi się do aplikacji farb proszkowych należy poznać klika przydatnych wskazówek pozwalających nałożyć je w sposób prawidłowy. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać przy pracy.
Metody nakładania powłok proszkowych
Istnieją dwa sposoby aplikacji. Pierwsza z nich, zwana elektrostatyczną, inaczej koroną (ang. CORONA), wykorzystuje kaskadę do utworzenia napięcia. Przechodzi ono przez elektrody, w tym czasie dochodzi do jonizacji powietrza w wyniku czego drobne cząsteczki farby łączą się z jonami. W metodzie elektrokinetycznej zwanej też tribo molekuły zostają wprawione w ruch w czasie przechodzenia przez przewód PTFE i naładowują się dodatnio na skutek tarcia i przyczepiają się do podłoża. Warto tu zaznaczyć, że proszek podda się tym procesom wyłącznie wtedy, gdy będzie w stanie sypkim, wilgotność dla metody korona winna wynosić 50-60%, dla tribo poniżej 40% - jeśli tak nie jest, należy poddać go przed użyciem procesowi fluidyzacji (napowietrzania).
O czym należy pamiętać przy aplikacji?
- Najważniejsze są warunki przechowywania. W przypadku farb higroskopijnych należy zadbać o ich aklimatyzację, jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym były składowane, była niższa niż w miejscu, gdzie będą one nakładane. Nie powinno się ich przechowywać przez długi czas w zbiorniku. Optymalna temperatura do składowania to poniżej 30°C i powyżej 7C.
- Jeśli chodzi o samą aplikację, warto poznać kilka zasad. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić wizualnie farbę proszkową, czy nie uległa zbryleniu i czy nie występują w niej jakieś ciała obce, jeśli tak, to należy przesiać produkt. Pistolet, którym nakładany zostanie proszek a w szczególności jego instalacja zasysającą oraz napylająca proszek nie może być wilgotna lub zanieczyszczona olejami (zalecamy zastosowanie w instalacji sprężonego powietrza, filtrów wodnych i olejowych). Zbiornik na farbę powinien być pełen, a przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta urządzenia. To samo dotyczy utwardzania (polimeryzacji) – wszystkie wytyczne znajdują się na karcie technicznej konkretnego produktu (temperatura polimeryzacji oraz czas). Należy podkreślić, że przy nakładaniu przez operatora farby proszkowej, koniecznym jest noszenie masek ochronnych lub przeciwpyłowych.
- Pozostałe wskazówki. Aplikując farby proszkowe należy mieć na uwadze to, że punkty styczności malowanego detalu z zawieszką, kabiną muszą być czyste, inaczej nie zostanie zachowane uziemienie, co może skutkować niedokładnym pokryciem malowanych powierzchni i ich wadami. Bezwzględnie unikać silikonów w miejscu aplikacji farb proszkowych.