Procedura Aplikacji i Sprzęt: 

 

Zanim przystąpi się do aplikacji farb proszkowych należy poznać klika przydatnych wskazówek pozwalających nałożyć je w sposób prawidłowy. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady, jakich należy przestrzegać przy pracy.

Metody nakładania powłok proszkowych

Istnieją dwa sposoby aplikacji. Pierwsza z nich, zwana elektrostatyczną, inaczej koroną (ang. CORONA), wykorzystuje kaskadę do utworzenia napięcia. Przechodzi ono przez elektrody, w tym czasie dochodzi do jonizacji powietrza w wyniku czego drobne cząsteczki farby łączą się z jonami. W metodzie elektrokinetycznej zwanej też tribo molekuły zostają wprawione w ruch w czasie przechodzenia przez przewód PTFE i naładowują się dodatnio na skutek tarcia i przyczepiają się do podłoża. Warto tu zaznaczyć, że proszek podda się tym procesom wyłącznie wtedy, gdy będzie w stanie sypkim, wilgotność dla metody korona winna wynosić 50-60%, dla tribo poniżej 40% - jeśli tak nie jest, należy poddać go przed użyciem procesowi fluidyzacji (napowietrzania).

O czym należy pamiętać przy aplikacji?

  1. Najważniejsze są warunki przechowywania. W przypadku farb higroskopijnych należy zadbać o ich aklimatyzację, jeśli temperatura w pomieszczeniu, w którym były składowane, była niższa niż w miejscu, gdzie będą one nakładane. Nie powinno się ich przechowywać przez długi czas w zbiorniku. Optymalna temperatura do składowania to poniżej 30°C i powyżej 7C.
  2. Jeśli chodzi o samą aplikację, warto poznać kilka zasad. Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić wizualnie farbę proszkową, czy nie uległa zbryleniu i czy nie występują w niej jakieś ciała obce, jeśli tak, to należy przesiać produkt. Pistolet, którym nakładany zostanie proszek a w szczególności jego instalacja zasysającą oraz napylająca proszek nie może być wilgotna lub zanieczyszczona olejami (zalecamy zastosowanie w instalacji sprężonego powietrza, filtrów wodnych i olejowych). Zbiornik na farbę powinien być pełen, a przed jego użyciem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi zamieszczoną przez producenta urządzenia. To samo dotyczy utwardzania (polimeryzacji) – wszystkie wytyczne znajdują się na karcie technicznej konkretnego produktu (temperatura polimeryzacji oraz czas). Należy podkreślić, że przy nakładaniu przez operatora farby proszkowej, koniecznym jest noszenie masek ochronnych lub przeciwpyłowych.
  3. Pozostałe wskazówki. Aplikując farby proszkowe należy mieć na uwadze to, że punkty styczności malowanego detalu z zawieszką, kabiną muszą być czyste, inaczej nie zostanie zachowane uziemienie, co może skutkować niedokładnym pokryciem malowanych powierzchni i ich wadami. Bezwzględnie unikać silikonów w miejscu aplikacji farb proszkowych.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl