Systemy Klasyfikacji Kolorów Farb Proszkowych

Zanim przejdzie się do kupna farb proszkowych, warto dowiedzieć się nieco o klasyfikacji kolorów. W ten sposób wybór odpowiedniego produktu może być łatwiejszy. Chcąc uczynić proces kupna jeszcze przyjaźniejszym, w allefarby.pl postanowiliśmy opisać istniejące systemy kategoryzacji. Poniżej mówimy, czym są palety RAL, NCS oraz Pantone. Mamy nadzieję, że te krótkie opisy systemów klasyfikujących pozwolą naszym klientom dobrać interesujący ich odcień.

Wzornik kolorów RAL

Jest to jeden z najstarszych systemów klasyfikacji barw. Jego początki sięgają roku 1925, kiedy to Państwowy Komitet do Spraw Warunków Dostaw (niem. Reichs-Ausschuss für Lieferbedingungen – od pierwszych liter pochodzi nazwa, RAL) stworzył pierwsze karty do wzornika. Było ich 30, wyznaczono je arbitralnie, nie nawiązując w żaden sposób do innych systemów klasyfikujących. Co im zawdzięczamy? To, że w przemyśle zaczęto stosować ustandaryzowane wzorce odcieni – czy to w Niemczech, czy w Polsce, paleta jest dokładanie taka sama. Za produkcję wzornika przez lata odpowiadała jedna firma, Muster-Schmidt istniejąca na rynku od 1905 orku. Dziś w palecie RAL znajduje się przeszło 200 barw. Każdy z nich ma przypisany czterocyfrowy kod, który stanowi standard w identyfikacji poszczególnych odcieni. Podstawowym rejestrem jest RAL CLASSIC. Jak czytać numery przy poszczególnych barwach?
  • 10xx to grupa odcieni żółtych,
  • 20xx – pomarańczowych
  • 30xx – czerwonych i różowych
  • 40xx – purpurowych i fioletowych
  • 50xx – niebieskich
  • 60xx – zielonych
  • 70xx – szarych
  • 80xx – brązowych
  • 90xx – białych i czarnych.

W 1993 roku powstała druga paleta dostoswana ściśle do potrzeb architektów, projektantów oraz reklamodawców, RAL DESIGN. Liczy ona obecnie 1825 barw. Ich numeracja jest oparta na schemacie przestrzeni kolorów CIEHLC, gdzie pierwsza grupa cyfr oznacza odcień, kolejna jasność, a ostania chrominancję.

System klasyfikacji kolorów Natural Color System

Ta paleta została opracowana przez Szwedów ze Scandinavian Colour Institute w roku 1979. Obecnie jest standardem w krajach skandynawskich oraz Hiszpanii, a powszechnie wykorzystuje się go w wielu innych państwach na całym świecie. Model NCS porządkuje barwy zgodnie ze sposobem postrzegania ich przez oko człowieka, czyli wykorzystuje w praktyce teorie psychologa Ewalda Heringa, który opisywał zdolności percepcyjne ludzkiego wzroku w swoim dziele z roku 1874 „Das natürliche System der Farbempfindungen”. Opierając się na badaniach uczonego wyróżniono początkowo 1950 odcieni postrzeganych przez człowieka, z czasem paleta uległa jednak rozszerzeniu. System klasyfikacji NCS wyróżnia barwy, które zdrowe, ludzkie oko rozróżnia w zakresie bieli, czerni, żółci, czerwieni, błękitu oraz zieleni. Ostateczny odcień pojawiający się w palecie to wynik procentowej relacji między nimi a kolorem badanym. W kartach graficznych podawane jest również sczernienie oraz chromatyczność.

Paleta Pantone

Amerykańskie przedsiębiorstwo wykupione przez pracownika zajmującego się systematyzacją produkcji, Lawrence’a Herberta, w 1963 roku wprowadza system klasyfikacji barw oparty na zestawie kolorów (podobnie jak RAL). Pantone Matching System, w skrócie PMS, to paleta znana i powszechnie wykorzystywana, i to w każdej dziedzinie życia, od poligrafii poprzez obróbkę graficzną aż po produkcję farb, na całym świecie. Jest to ustandaryzowany system reprodukcji barw. W klasyfikacji można wyróżnić od roku 2019 aż 2161 kolorów, które powstają w wyniku zmieszania ze sobą 19 pigmentów bazowych. Ma ona, wbrew pozorom, bardzo duży wpływ na życie przeciętego konsumenta, dlaczego? Bowiem Pantone raz do roku wybiera po dogłębnej analizie trendów jeden kolor, który staje się automatycznie najmodniejszym w danym sezonie. Jeśli więc malujemy bramy, grzejniki, lampy czy sprzęty AGD na określony odcień, to może znaczyć, że został on wybrany barwą roku. Głównym obszarem wykorzystania klasyfikacji kolorów PMS jest jednak standaryzacja odcieni w procesie CMYK pozwalająca na wielobarwny druk offsetowy.

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl